Canlı Destek

0324 341 1112

Sağlık Sektöründe Su Arıtma Nedir?


Su arıtma, yaşam kaynağımız olan suyun ve su kaynaklarının yeniden içme suyu veya kullanılabilir su olarak temizlenip kullanılabilir hale getirilmesidir. 

Gün geçtikçe yaşam kaynağımız olan su kaynaklarının çeşitli sebeplerden dolayı (küresel ısınma, bilinçsiz tüketim, israf) azalması, yapılaşmanın artmasıyla su kaynaklarına ulaşımın zorlaşması sebebiyle arıtma yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir. 

Sağlık Sektöründe Kullanım Alanları

Endüstri, sağlık, konut, fabrika ve sosyal tesislerde yani insanın ve yaşamın bulunduğu her yerde hem kullanım hem de içme amaçlı ihtiyaç duyulan suyun hazırlanmasını sağlayan su arıtma sistemlerinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.  Ülkemizde de su arıtma sistemleri gün geçtikçe artmakta ve ön plana çıkmaktadır. Tüm büyük şehirler gibi bu konuda önde gelen illerimizden biri de Mersin’dir.

Sağlık Sektöründe Su Arıtma İşlemleri Nasıl Yapılır?

  • Medikal Su Arıtma Sistemleri
  • Ultrafiltrasyon sistemleri
  • Havuz Arıtma Sistemleri
  • GriSu  ve Yağmursuyu Arıtma Sistemleri
  • Atıksu Geri Kazanım Sistemleri
  • Nehir Suyu Arıtma Sistemleri
  • Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri
  • Atıksu Arıtma Sistemleri

Su arıtma yöntemlerinde yukarıdaki teknikler sıklıkla kullanılmaktadır fakat bu hususta en uygun sistemin nasıl seçileceği ve hangi şekilde uygulanacağı çok önemlidir.

Sağlık Sektöründe Su Arıtma Nasıl Yapılır?

Sağlık sektöründe su arıtma sistemlerinin önemi oldukça büyüktür. Sağlık sektöründe ilaçlarda, laboratuvarlarda, diyaliz merkezlerinde ve hastane gibi daha birçok yerde farklı kullanım amaçlarıyla saf suya ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlık alanında ultra saf su kullanımı çok önemli olduğundan medikal ve laboratuvar arıtma sistemleri ultra saf suyu elde etmenin en doğru ve güvenilir yöntemlerinden biridir. 

Sağlık alanında kirli su arıtma sistemlerinin kullanıldığı merkezler arasında serum ve ilaç üretimi, sağlık ürünleri imalatı, hastaneler, patoloji merkezleri, vücut solüsyon ve sağlık bantları üretimi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe arıtmanın en önemli olduğu alanlardan biri olan ilaç üretimidir. İlaç üretiminde kullanılan atık su arıtma sistemlerinde filtreleme ve arıtma teknolojileri oldukça üst düzeyde seyretmektedir. Laboratuvar kısmındaki önemiyse tahlillerin doğru bir şekilde çıkması için saf su kullanılması büyük önem taşımaktadır. Sağlık sektöründe her açıdan saflaştırılmış, amaca uygun kullanıma hazır hale getirilmiş arıtılmış suyun önemi çok fazladır. 

 

Sağlık Sektöründe Su Arıtma Avantajları

Mersin, ülkemizin su arıtma konusunda önde gelen şehirlerinden biridir. Firmamız olarak mersin bölgesinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz su arıtma sistemlerini özenle kullanmaktayız. Özellikle sağlık sektöründe arıtmanın önemi oldukça fazla olduğundan özel yöntemler ve sağlık alanında önde gelen ultrafiltrasyon sistemleri ön plana daha çok çıkmaktadır. Hem sağlık hem de endüstriyel alanda firmamızca yukarıda belirtilen sistemler kullanılmaktadır. Mersin endüstriyel su arıtma sistemleri en çok gıda imalatında, enerji, metal işleme ve döküm sektöründe, geri dönüşüm, bitki ve fide yetiştiriciliği, iklimlendirme, savunma, sağlık ve medikal gibi birçok sektörde ve konutlarda, sosyal alanlarda, otellerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Gelişen bu teknoloji sayesinde su arıtmaları oldukça doğru ve etkin bir şekilde kullanılmakta hem günlük hayatta hem de sağlık ve endüstriyel alanda büyük güven sağlamaktadır.