Canlı Destek

0324 341 1112

Gıda Sektöründe Su arıtma nedir?

Suyun içerisinde bulunan ve istenmeyen maddelerin çeşitli teknikler kullanılarak sudan uzaklaştırılmasına su arıtma denilir. Su arıtma sayesinde suda bulunan ve istenmeyen atık maddelerin sebep olduğu tat ve koku yok edilir ve daha yumuşak bir içim kazandırılır. Bu şekilde suyun doğal hali elde edilir. Arıtma işlemi çoğunlukla içme suyu tüketimi için yapılmaktadır. Sağlıklı su elde edilir. Bu şekilde sıfır su kullanılmadan mevcut su arıtılarak suyun küresel ölçekte verimli bir şekilde kullanılması sağlanır. 

Gıda Sektöründe Su Arıtmanın Kullanım Alanları

Su arıtma işlemi; sulama, endüstriyel su temini, nehir akış bakımı ve gıda sektörü gibi her sektörün içerisinde geçmekte ve kullanılmaktadır. Gıda sektörü için su arıtma büyük bir öneme ve dolayısıyla büyük bir yere sahiptir. Gıda sektörü için kullanılan suyun kalitesi çok önemlidir çünkü oluşturulacak ürün için hammadde konumundadır. Suyun içerisinde bulunan maddelerin istenen düzeyde olması ortaya çıkarılacak yiyecek ve içeceklerin raf ömrünü oluşturmaktadır. Bununla beraber oluşacak ürünün tadı üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Gıda sektöründe su arıtma, birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bunlar şunlardır: İçecek üretimi, gıda işleme, temizlik, buhar üretimi, soğutma sistemleri.

Gıda Sektöründe Su Arıtma Nasıl Yapılmaktadır?

Su arıtma işlemi birçok şekilde yapılabilmektedir. Bunlar arasında filtreleme, damıtma ve çökeltme gibi fiziksel yöntemlerle beraber aktif karbon ve yavaş kum filtreleri gibi biyolojik yöntemler de vardır. Bunlar haricinde klorlama gibi kimyasal yöntemlerden de söz edilir. Genel anlamda Gıda sektöründe su arıtma ise şu yöntemlere göre yapılmaktadır: Ters ozmoz, Ultrafiltrasyon, Aktif karbon filtrasyonu, Ultraviyole (UV) ışınları.

Gıda Sektöründe Su Arıtmanın Avantajları

Doğanın kirlenmesiyle beraber içme sularımız da kirlenmektedir. Kaliteli su tüketmek istiyorsak eğer su arıtma yönteminden faydalanmak güzel bir tercih olacaktır. Suyu arıtma yöntemini seçmek bir çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Kirli sular nedeniyle hastalanmaların çoğaldığı herkes tarafından yadsınamaz bir gerçektir. Bu problemin mutlak çözümü su arıtma sisteminin kullanılmasıdır. Arıtma işlemi sonucunda elde edilen su zararlı maddelerden arındırılmış, sağlıklı bir suya dönüşmüş ve sağlığımızı tehdit edecek durum ortadan kaldırılmıştır. Mersin Endüstriyel su arıtma kaliteli suyu elde etmektedir. Bunlar dışında paketlenmiş suya kıyasen daha ekonomik bir tercih olacaktır. Arıtılmış su içme alışkanlığı, plastik şişedeki suyu tercih etme durumunu azaltacağından çevre için faydalı olacaktır. Hem ekonomik yönden hem de çevre dostu oluşuyla oldukça avantajlı konumdadır. Zararlı maddelerden arındırılmış su cilt içinde faydalıdır. Ciltteki tahrişi önleme ve ciltte oluşabilecek kuruluğun önüne geçmektedir. Gıda sektöründe su arıtmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Ürün kalitesini arttırma
  • Hijyenik koşulların sağlanması
  • Maliyetleri azaltılması
  • Çevresel etkiyi azaltılması
  • Daha iyi lezzet ve aromanın sağlanması