Canlı Destek

0324 341 1112

Demir Çelik & Makine Sanayi Sektöründe Su Arıtma Sistemleri


Su arıtma, yaşam kaynağımız olan suyun ve su kaynaklarının yeniden içme suyu veya kullanılabilir su olarak temizlenip kullanılabilir hale getirilmesidir.  Gün geçtikçe yaşam kaynağımız olan su kaynaklarının çeşitli sebeplerden dolayı (küresel ısınma, bilinçsiz tüketim, israf) azalması, yapılaşmanın artmasıyla su kaynaklarına ulaşımın zorlaşması sebebiyle arıtma yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir.

Demir Çelik & Makine Sanayi Sektöründe Kullanım Alanları

Endüstri, sağlık, konut, fabrika ve sosyal tesislerde yani insanın ve yaşamın bulunduğu her yerde hem kullanım hem de içme amaçlı ihtiyaç duyulan suyun hazırlanmasını sağlayan su arıtma sistemlerinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.  Ülkemizde de su arıtma sistemleri gün geçtikçe artmakta ve ön plana çıkmaktadır. Tüm büyük şehirler gibi bu konuda önde gelen illerimizden biri de Mersin’dir.

Demir Çelik & Makine Sanayi Sektöründe Su Arıtma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Medikal Su Arıtma Sistemleri Ultrafiltrasyon sistemleri Havuz Arıtma Sistemleri GriSu  ve Yağmursuyu Arıtma Sistemleri Atıksu Geri Kazanım Sistemleri Nehir Suyu Arıtma Sistemleri Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Atıksu Arıtma Sistemleri    Su arıtma yöntemlerinde yukarıdaki teknikler sıklıkla kullanılmaktadır fakat bu hususta en uygun sistemin nasıl seçileceği ve hangi şekilde yapılacağı çok önemlidir. Özellikle demir çelik sektöründe arıtma yöntemlerinin analizi dikkatle yapılmalıdır.

Demir çelik sektöründe de arıtma işlemleri gerçekleştirilirken filtrasyon yöntemi kullanılması yer altı ve yüzey sularında yer alan kireç, kil gibi katı partiküllerden arınmayı kolaylaştırır, böylece yeni bir sonraki arıtma aşaması olan iyon ayrıştırması için büyük kolaylık sağlanmış olur. Bu sayede istenilen saf su elde edilmiştir. Bu yöntemlerin kullanım amacı üretimde kullanılan makinelerin zarar görmemesi ve uzun vadede güvenle kullanılabilmesidir.

Demir Çelik & Makine Sanayi Sektöründe Su Arıtmanın Avantajları

Son zamanlarda ham su olarak adlandırılan suyun arıtılması sağlık, gıda, endüstri, konut vb alanlarda kimyasallar kullanılmadan arındırılması oldukça büyük önem taşır. Özellikle endüstri ve demir çelik alanında suyun arıtılması ve amaca uygun kullanılabilir hale getirilmesi oldukça önemlidir. Özellikle demir çelik sektöründe arıtmanın kullanılmasının amacı üretimde kullanılan makinelerin zarar görmesini engellemek, üretilen mahsullerin güvenle üretilmesidir. Demir çelik sektöründe membran sisteminin kullanılması da arıtma avantajları arasında yer alır. Üretimin aynı standart ve kalitede uzun vadede devam edebilmesi için membran sisteminde kimyasal kullanılmadığı için maliyetin az olması oldukça dikkat çeken kısımdır. 

Mersin, ülkemizin su arıtma konusunda önde gelen şehirlerinden biridir. Firmamız olarak mersin bölgesinde yukarıda bahsetmiş olduğumuz su arıtma sistemlerini özenle kullanmaktayız. Özellikle demir çelik endüstrisinde arıtmanın önemi oldukça fazla olduğundan özel yöntemler ön plana daha çok çıkmaktadır. Endüstriyel alanda firmamızca yukarıda belirtilen sistemler kullanılmaktadır. Mersin endüstriyel su arıtma sistemleri en çok gıda imalatında, enerji, demir çelik, metal işleme ve döküm sektöründe, geri dönüşüm, bitki ve fide yetiştiriciliği, iklimlendirme, savunma, sağlık ve medikal gibi bir çok sektörde ve konutlarda, sosyal alanlarda, otellerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Gelişen bu teknoloji sayesinde su arıtmaları oldukça doğru ve etkin bir şekilde kullanılmakta hem günlük hayatta hem de demir çelik endüstrisinde büyük güven sağlamaktadır.